Kvalita mäsa plemena Galoway

Dobytok Galloway produkuje hovädzie mäso, ktoré predstihuje očakávania zákazníkov vo vôni, chuti a jemnosti mäsa. Vo výskumnom centre U.S. Meat Animal Research Center  hodnotiaca komisia ocenila hovädzie mäso Galloway vysoko nad  11 ďalšími analyzovanými plemenami. V priamom porovnaní mäso Galloway získalo

  • 1. miesto v aróme
  • 2. miesto v jemnosti mäsa
  • 2. miesto v šťavnatosti mäsa

Komerční producenti a chovatelia zdôrazňujú že Galloway “tlstne smerom zvnútra von”, vytvárajúc výrazné mramorovanie svaloviny chutným tukom (dlho predtým, ako sa začne vytvárať neželaná ochranná vrstva nevyužiteľného odpadového tuku), čo je zriedkavá a vysoko vyhľadávaná charakteristická vlastnosť mäsa Galloway.

Európske štúdie ukazujú, že Galloway vytvára unikátne mramorovanie ktoré pozostáva z veľmi jemných, prerušovaných plôšok medzisvalového tuku uložených vo veľmi vyrovnanom vzore. Je to protikladom k veľkým, viditeľným ložiskám tuku bežného u iných plemien.

V priamom porovnaní * medzi  Galloway a ďalšími piatimi mäsovými plemenami Galloway obstál nasledovne

Characteristická vlastnosť hovädzieho mäsa Umiestnenie Galloway Galloway Statistika
Hrúbka tukovej vrstvy#1Galloway: najlepšie pri 1.2cm
Odhadovaný obsah tuku v obličkách,  brušnej dutine a srdci#1Galloway: najnižšie pri 3.13%
Percento využiteľných produktov#1Galloway: najvyššie pri 69.7%
Percento odpadového tuku#1Galloway: najnižšie pri 7.8%
Výťažnosť#2Galloway: druhé najvyššie pri 61.2%

* Hereford, Angus, Galloway, Shorthorn, Moderný Hereford.
Hodnotené U.S. Meat Animal Research v Clay Center Neb.

Mäso plemena Galloway je vynikajúce z hľadiska obsahu Omega 3 a Omega 6 mastných kyselín. Galloway obsahuje takisto veľmi nízke množstvo celkového tuku a nasýtených tukov. To znamená že menej prispieva k vysokej hladine cholesterolu u konzumentov.

Mäso plemena Galloway obsahuje veľmi nízky obsah celkového tuku (okolo 2%) a nasýtených tukov (1%). To je podobné obsahu tukov u hydiny a rýb, takže je veľmi vhodné pri zdravej diéte. Mäso plemena Galloway je výnikočne jemné, plné arómy a šťavy. V roku 2003 vyhralo 1. miesto na  Sydney Royal Show súťaž “Beef Taste Test”.