Vzhľadom na to, že inseminácia galloway ako extenzívneho plemna nie je veľmi rozšírená, chcel by som sa podeliť o svoje skúsenosti s insemináciou na našej farme. Problém nízkej úspešnosti má ekonomické dôsledky v súvislosti s cenou inseminačných dávok a nezanedbateľný je aj nežiadúci posun telenia mimo jarné obdobie nasledujúci rok. V roku 2017 sme inseminovali tri kravy, na prvej laktácii. Insemináciu vykonával inseminačný technik s dlhoročnou praxou u mliekových plemien. Pri inseminácii sme používali na vyhľadávanie ruje vykastrovaného býčka, nepoužívali sme synchronizáciu. Ruju sme vedeli identifikovať celkom spoľahlivo, zvieratá vidíme minimálne trikrát za deň, ráno a večer pri napájadle a cez obed keď oddychujú v tieni pod stromami. Prvýkrát sme inseminovali 7.júna, posledný krát 8.októbra. Dve kravy zostali teľné po 3 insemináciách, tretia po piatich. Vo všetkých prípadoch bola inseminácia vykonaná večer. Neskorší začiatok inseminácie bol ovplyvnený neskorším dovozom inseminačných dávok zo zahraničia. Na pripúšťanie sme používali manipulačnú klietku na ktorú sú zvieratá zvyknuté pri vážení a manipulácii. Zvieratá boli umiestnené do klietky pár minút pred začiatkom inseminácie.
Nízka úspešnosť inseminácie mohla byť spôsobená:
- tým, že sa jednalo o prvýkrát otelené kravy, kde sa predpokladá najnižšia úspešnosť
- teľatá boli po celý čas pri kravách
- nedostatkom potrebných minerálov
- zlým načasovaním inseminácie
- tepelným stresom počas leta
Tepelný stres mohol zohrať významnú rolu, čítal som jednu americkú štúdiu, podľa ktorej sú počas horúceho leta lepšie výsledky pri ranných insemináciách, kvôli nižšej teplete tela u kráv.
V roku 2018 sme pripúšťali 3 dvojročné jalovice. Začiatok pripúšťania bol 16.mája, všetky tri sme pripúšťali krátko po sebe. Jedna jalovica zostala teľná po prvej inseminácii, druhá po dvoch a tretia po troch insemináciách. Ruja sa väčšinou objavovala ráno s insemináciou večer, v jednom prípade večer s následnou insemináciou nasledujúce ráno. Zostáva nám ešte inseminovať tri kravy po druhom teľati, budeme sa snažiť inseminovať ich pri druhej ruji, výsledky tu doplním.
V prípade, že máte skúsenosti s insemináciou u plemena galloway a chcete sa s nimi podeliť, rád tu uverejním Váš príspevok.