História plemena Galloway

Plemeno hovädzieho dobytka s menom Galloway je jedno z najstarších plemien hovädzieho dobytka s pôvodom na Britských ostrovoch. Toto plemeno je považované za veľmi staré, s nejasným pôvodom niekde v staroveku a jeho názov je odvodený od slova Gallovid alebo Gaul. Galovia boli domorodí obyvatelia regiónu na najjužnejšom výbežku Škótskej nížiny známeho ako provincia Galloway. Táto provincia zahŕňala šesť grófstiev Dumfries, Lanark, Renfew, Ayr, Kirkcudbright a Wigtown. Dobytok ktorý tu žil bol údajne tmavý, bezrohý, so zvlnenou hrubšou srsťou a s podkladovou jemnou srsťou, s podobnou štruktúrou ako kožušina bobra. Po stáročia bol nepomenovaný, označovaný len ako čierny dobytok z Galloway. Z tohto pobrežného prostredia s vetrami a vlhkým chladom, v kombinácii s mierne zvlneným terénom vresovísk, žulových kopcov, s rozprestierajúcimi sa pohoriami a úrodnými údoliami vyšlo plemeno dobytka Galloway.

Od polovice 18. storočia bolo popísané mnoho o histórii britského dobytka, obdobie predtým je takmer bez záznamov. Historici zo 16. storočia popisujú, že v tejto oblasti sa chová dobytok, ktorého mäso je veľmi chutné, jemné a šťavnaté. Toto plemeno dobytka sa stalo dôležitým počas škótsko-saského obdobia, keď sa chovatelia Galloway živili predajom syrov a koží. Neskôr predávali tento dobytok v značných počtoch anglickým farmárom, ktorí ho po výkrme posielali na trh do Smithfieldu. Hovorí sa, že plemeno Galloway nikdy nebolo krížené s ostatnými plemenami. Plemeno Galloway je bezrohé, ale nie je známe odkedy má túto genetickú vlastnosť, pretože v začiatkoch mnohé zvieratá z tohto dobytka mali rohy. Avšak, mnohé písomné zmienky z konca 17. a začiatku 18. storočia spomínajú bezrohý dobytok Galloway, pravdepodobne chovateľom viac vyhovovali bezrohé zvieratá, a začali selektovať pre chov dobytok s touto vlatnosťou. Väčšina z vtedy chovaných zvierat v okrese Galloway bola čierna, ale vyskytoval sa aj dobytok červený, hnedý, žíhaný, s pásom cez chrbát a takisto nebol výnimkou aj dobytok s bielymi znakmi.

V roku 1851, oheň v Highland Agricultural Museum v Edinburgu zničil všetky historické záznamy a rodokmene plemena Galloway evidované pred týmto okamihom. O jedenásť rokov neskôr (1862), bola založená Plemenná kniha bezrohého dobytka (Polled Herd Book) a evidovala plemená Galoway, Aberdeen a Angus. V roku 1878 Galloway Cattle Society z Veľkej Británie začala viesť svoju vlastnú plemennú knihu. Prvý export Galloway na americký kontinent sa udial v roku 1853 keď tieto zvieratá priviezli bratia Grahamovci do Toronta v Kanade. Do Ameriky boli prvé zvieratá privezené v roku 1866. V roku 1882 vznikla  American Galloway Breeder’s Association a v roku 1883 bol publikovaný prvý zväzok plemennej knihy North American Galloway Herd, ktorá evidovala americký a kanadský Galloway.

Odvtedy sa chov Galloway uberal svojimi cestami v Škótsku aj Severnej Amerike. Na Britských ostrovoch sa kládol dôraz na tradičné charakteristiky tohto plemena, t.j. nižšie odolné zvieratá s krátkymi nohami, v Kanade boli vyšľachtené vyššie, robustnejšie zvieratá. Preto sa aj u chovateľov stretnete s označením  ako škótsky typ a kanadský typ. Viac zaujímavostí o tomto plemene nájdete na stránke Fakty o Galloway.