Dnes sa môžeme stretnúť sa s plemenom Galloway v rôznych farebných variantoch. Pôvodné plemeno bolo čiernej farby, hovorí sa, že z hľadiska genetiky je najčistejším farebným rázom a býva označovaný ako BLACK.
Mutáciou génov, ktorá sa podobne vyskytuje aj u iných plemien hovädzieho dobytka a má za následok “zriedenie” alebo “vyblednutie” čiernej farby sa vyčlenil farebný ráz označovaný u plemena Galloway ako DUN.
Zaujímavosťou je, že čerstvo narodené teliatka majú sivú myšaciu farbu a nijako sa nepodobajú na hnedo sfarbené dospelé jedince. Gén spôsobujúci túto farebnú mutáciu je u plemena Galloway dominantným voči génu spôsobujúcemu čierne sfarbenie. V prípade že tento gén je homozygótny na danej alele sfarbenie je ešte svetlejšie a býva označované ako SILVER DUN alebo aj BLONDE.
Ďalšia farebná mutácia býva označovaná ako WHITE PARK a je charakteristická bielou srsťou s farebnou pigmentáciou sústredenou prevažne na mulec, okolie očí, uši a nohy. Niekedy sa vyskytujú farebné škvrny aj na tele zvieraťa, ale nemali by byť väčšie ako dlaň.
Kedy vznikla táto farebná mutácia nie je presne známe, ale predpokladá sa, že za jej vznikom stojí kríženie Galloway s bielym parkovým dobytkom, ktorý bol nositeľom takéhoto génu. Stádo bieleho parkového dobytka z Cadzow Park, Hamilton (ktorý je priľahlý k oblasti Galloway) sa považuje za zdroj tohto sfarbenia pre Galloway. Farebná pigmentácia, ktorá sa nachádza na ušiach, nose a nohách môže byť čierna, dun alebo červená.
Pokiaľ je gén, ktorý spôsobuje sfarbenie White Park homozygotný, čierne sfarbenie okolo očí, uší a nôh je takmer úplne potlačené a zviera vypadá skoro biele. Toto sfarbenie má svoje výhody pri plemenitbe, ale nezodpovedá úplne štandardu, takže takýto býci sa dosť ťažko uchovňujú, musí tam byť aspoň náznak čiernej. U jalovičiek to nie je až tak podstatné, používajú sa potom s Black býkmi a dávajú White Park potomstvo.
Okrem spomínaných farebných prevedení sa ešte v podstatne menšej miere vyskytuje červené sfarbenie, zvieratá sú označované ako RED.
Veľmi populárny je ďalší farebný variant označovaný ako BELTED, charakteristický bielym neprerušovaným pásom cez brucho a chrbát zvieraťa.
Prvé zmienky o ňom pochádzajú zo 16-17. storočia a pôvodom tohto zafarbenia je údajne holandský mliekový dobytok Lakenvelder. V priebehu storočí dochádzalo k šľachteniu hlavne po estetickej stránke a prenos génov medzi pôvodným Galloway a Belted bol jednosmerný. Belted Galloway má aj samostatné plemenné knihy. Poslednou, “archaickou” odnožou, už takmer vyhynutou je RIGGIT Galloway.
Ide o zvieratá farby black, dun, alebo red s bielym pásom na chrbte tiahnucim sa od hlavy až po chvost, prípadne zasahujúci aj na hruď. K obnove chovu tohto farebného rázu došlo až v 80-tych rokoch minulého storočia, pričom existujú záznamy o jeho chove zo začiatku 19. storočia.