Charakteristické vlastnosti plemena galloway

Na internete som našiel publikáciu “Charter, constitution, by-laws and list of active members of the American Galoway breeders Association and rules governing entries to the American Galloway herdbook” vydanú v Chicagu v roku 1906, ktorá definuje charakteristické vlastnosti plemena Galloway, ako súhrn vlastností ktoré by mali spĺňať zvieratá zapisované do plemennej knihy.  Uvádzam tu voľný preklad kapitoly “Rozsah chatakteristických vlastností typických pre Galloway.”

“Nasledujúci zoznam vlastností typických pre Galloway bol zostavený predstavenstvom Americkej asociácie chovateľov Galloway  (American Galloway Breeders ‘Association), 2. decembra 1904, a bol prijatý na výročnej schôdzi uvedenej asociácie  22. decembra 1905. Tieto vlastnosti sú založené na pôvodnej škále charakteristických vlastností, ktorú vypracovala Rada spoločnosti pre dobytok Galloway vo Veľkej Británii, 18. apríla 1883.

Farba – čierna, alebo čierna s hnedým nádychom. Biele znaky na chodidlách, členkoch alebo nohách, alebo na akejkoľvek časti tela nad spodkom brucha sú veľmi nežiadúce.

Hlava – krátka a široká, čelo široké, koruna široká a oválna, nevystupujúca do špica. Akékoľvek náznaky výrastkov alebo rohov vylučujú zvieratá z registrácie. Tvár čistá, papuľa široká a nozdry veľké.

Oči – veľké a výrazné

Uši – stredne dlhé a široké, smerujúce dopredu a hore, s lemom dlhých chlpov

Krk – krátky a čistý, napojený do ramena takým spôsobom, aby sa krk a rameno u zmäsilých zvierat javili ako jeden kus. Horná časť krku v línii s chrbtom u samice a u samca postupne stúpajúca s vekom.

Telo – hlboké, široké, dobre zaoblené, stredne dlhé a symetrické.Plecia – široké,  ale dobre uložené v tele; hladko sa napájajúce, kompaktné a veľmi mäsité zvrchu.Rebrá – hlboké a dobre klenuté, hruď bohato obrastená mäsom, tak ,že šírka ramien a tela pri rebrách je rovnaká.Bedrové kosti – nevýrazné, u zmäsilých zvierat neviditeľné

Bedrá – stredne dlhé, široké a veľmi zmäsilé

Zadné končatiny – dlhé, široké a dobre vyplnené

Stehná – rovné, široké, rovnomerne nesúce šírku tela, dobre vyplnené mäsom.

Zadok – široký pri pohľade zo strany, hruby pri pohľade zozadu; rovný a dobre pustený do päty,  – zaguľatený zadok veľmi nežiadúci.

Nohy – krátke a čisté, s jemnými kosťami

Chvost – rovno nasadený, hladko ležiaci, s mäsom po stranách.  Vysoko položená hlava chvosta veľmi nežiadúca

Koža – jemná a stredne hrubá

Chlpy – jemné a vlnité, s jemnou podsadou. Hrubé alebo drsné chlpy sú veľmi nežiadúce. Kučeravé chlpy, ak sú mäkké, sú prípustné.

 

Vlastnosti, ktorým sa treba vyhnúť:

James Biggar, “The Grange,” z  Dalbeattie v Škótsku, ktorý bol posudzovateľom na  Fat Classes International Live Stock Exposition v roku 1902 v Chicagu, pripravil nasledujúci zoznam neželaných vlastností pre publikáciu “McCrae’s History of Galloways” dvadsať rokov pred výstavou. S veľmi malými obmenami sú dnes tak aktuálne, ako boli v čase keď boli napísané.

1 – dlhá úzka hlava s ľahkou korunou

2 – úzka, zužujúca sa papuľa

3 – dlhé visiace uši

4 – malé, hlboko posadené oči

5 – malý, ľahký krk

6 – ľahké, vychudnuté prsia

7 – vysoké úzke plecia

8 – plochosť za pleciami

9 – chudé predné a zadné rebrá

10 – štvorcové a výrazné bedrové kosti

11 – vysoké alebo ovinuté stehná

12 – slabé alebo ochabnuté bedrá

13 – zaguľatený zadok

14 – dvojito osvalené stehná

15 – veľké, hrubé kosti

16 – hrubá, tuhá koža

17 – tvrdé, drôtovité chlpy bez jemnej podsady”